Dolar 27,5159
Euro 28,8404
Altın 1.613,63
BİST 8.513,54
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 30°C
Açık
Antalya
30°C
Açık
Çar 29°C
Per 29°C
Cum 30°C
Cts 30°C

Antalya’da LGS’de Tam Puan Alan Öğrencilerle Bir Araya Geldi

Antalya’da LGS’de Tam Puan Alan Öğrencilerle Bir Araya Geldi
REKLAM ALANI
17 Temmuz 2023 18:12
75
A+
A-

LGS 2023’de tüm soruları doğru cevaplayarak 500 tam puan alan ve Türkiye 1’incisi olan öğrenciler ve aileleriyle bir araya geldi. Şampiyonlarla gitmek istedikleri lise ve gelecek planları hakkında sohbet eden Vali Yazıcı, kitap okumaları ve spor yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Vali Ersin Yazıcı, 4 Haziran 2023’de gerçekleştirilen ve 1 milyon 200 binin üzerinde öğrencinin girdiği Liselere Geçiş Sistemi (LGS)’nde tüm soruları doğru cevaplayarak 500 tam puan alan ve Türkiye 1’incisi olan Antalyalı şampiyonlarla ve aileleriyle bir araya geldi. Öğretmen evinde gerçekleştirilen buluşmaya Vali Yazıcı’nın yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çalışkan, LGS’de tam puan alarak Türkiye 1’incisi olan 26 öğrenci, aileleri, okul müdürleri ve öğretmenleri katıldı.

Program başında öğrencilerle gitmek istedikleri liseler ve gelecek hedefleri hakkında sohbet eden Vali Yazıcı; “Sizler geleceğimizin teminatı, ülkemizin aydınlık yarınlarısınız. Başarınız bizleri çok gururlandırdı. İnşallah bu başarılarınıza lise döneminde de devam edeceksiniz. Fakat derslerinizin yanında kitap okumayı ve spor yapmayı asla bırakmayın.” dedi.

Antalya’nın LGS’de Giderek Artan Bir Başarı Grafiği Var
Programda Antalya’nın LGS’de giderek artan bir başarı grafiği olduğuna dikkat çekilirken, 2021 LGS’de 2, 2022 LGS’de 7 ve son olarak 2023 LGS’de 26 şampiyonun çıktığı bilgisi paylaşıldı.

Tebriklerin En Büyüğü 26 Şampiyonumuza
Sözlerine LGS’de tam puan alarak şampiyon olan gençleri tebrik ederek başlayan Vali Yazıcı; “Çok kıymetli anne ve babalar, sevgili çocuklar, değerli öğretmen arkadaşlarım, yöneticiler ve Antalya’mızı gururlandıran şampiyonlar, hepiniz bu güzel buluşmaya hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Öncelikle davetimize icabet ettiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tabi ki bugün tebriklerimizin en büyüğü 26 şampiyonumuza. Bizi onurlandıran, gururlandıran, Antalya’mızın adını duyuran 26 gencimize bize bu gururu ve mutluluğu yaşattıkları için çok teşekkür ediyorum. Bir teşekkür ve tebrik de onların bu zorlu sınav yolculuğunda her daim yanlarında olan ve her türlü desteği veren, her türlü olumsuz ortamı yok edip çocukları için elinden gelenin fazlasını yapan anne ve babalarımıza. Son olarak da bu zorlu sürecin başarıya ulaşmasında gençlerimizi bilgi ile donatan öğretmen arkadaşlarıma teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. İyi ki çocuklarımızın yanında olarak böylesine gurur verici bir başarıya imza atmalarına vesile oldunuz. Sağ olun, var olun.” ifadelerini kullandı.

Düzenli ve Disiplinli Çalışma Olmazsa Olmazınız Olsun
Şampiyonlara hedeflere ulaşmaları noktasında düzenli ve disiplinli çalışmadan ayrılmamalarını söyleyen Vali Yazıcı şunları kaydetti: “Sevgili gençler, artık önünüzde güzel bir yolculuk var. Az önce masaları gezerken şampiyonlarımızla sohbet etme imkânı buldum. Genel olarak masada 3 tercih var. İnşallah gönlünüze göre iyi bir liseye yerleşirsiniz. LGS ile birinci aşamayı geçtiniz. Sevindik, mutlu olduk lakin yaşam devam ediyor. Önümüzdeki hedeflere ulaşmak için düzenli ve disiplinli çalışmaya devam etmemiz gerekiyor. Hedeflerinize ulaşmada düzenli ve disiplinli çalışma olmazsa olmazınız olsun. “

Mutlaka Bir Spor Yapın
Gençlere mutlaka derslerinin yanında bir spor branşıyla uğraşmalarını vurgulayan Vali Yazıcı; “Sevgili gençler, başarılarınız bizi onurlandırdı, gururlandırdı, göğsümüzü kabarttı ama lütfen mutlaka ama mutlaka bir spor yapın. Sakın ha, spor yaparsak yoruluruz ve derslerimiz aksar diye düşünmeyin. Hangi sporu seviyorsanız, hangi spor dalına ilgi duyuyorsanız, okulunuza gider gitmez onunla ilgili çalışmalara başlayın. Gençler mutlaka spor yapın. Bunun sözünü sizlerden istiyorum. 26 şampiyonumuzdan da spor yapmanın sözünü istiyorum. Eğitimle yatıp eğitimle kalkan, eğitime çok vakit ayırmaya çalışan, samimi bir şekilde eğitim camiasını destekleyen bir mülki amir olarak bunun size çok faydası olacağına yürekten inanıyorum.” diye konuştu.

Sporun Gençlerimize Çok Şey Katacağına İnanıyorum
Günümüzde iletişimin çok önemli olduğunu ve insanların birer sosyal varlık olarak iletişim halinde olduklarını söyleyen Vali Yazıcı şunları kaydetti: “Gençler, bizler sosyal varlıklarız. Bu yüzden iletişim halinde olmak zorundayız. İletişimin, birlikte iş yapmanın ve takım olmanın tadını ve ruhunu yakalamalısınız. Bunu yakalamanın en basit yolu birincisi spor, ikincisi de müziktir. Hayatınıza sporu katarsanız, ister bireysel olsun ister takım sporu olsun size çok şey katacağına inanıyorum. Özellikle de sosyalleşme konusunda. Türkiye birincisi olup kendini ifade etmekte zorlanan gençlerimizi gördüğüm zaman çok üzülüyorum. Sizler özgüveni yüksek, başarılı gençlersiniz. Özgüven kazanmak için spor yapmanıza gerek yok. Fakat vücudunuzun buna mutlaka ihtiyacı var.  Bir çağrı da anne ve babalarımıza yapmak istiyorum. Çocuklarınızı lütfen spor konusunda zorlayın. Çünkü spor gençlerimizin gelişimine katkı sağlayarak, onların başka bir alanda da var olduğunu hissettiren önemli bir şey. Sporu özellikle küçük yaşlardan itibaren çocuklarımıza aşılayalım.”

Her Şeyin Başı İyi İnsan Olmaktan Geçiyor
31 yıllık meslek hayatı boyunca önceliğinin hep eğitim ve gençler olduğunu dile getiren Vali Yazıcı; “31 yıldır bu ülkeye hizmet etmeye çalışıyorum ve bu hizmet ettiğim süre boyunca eğitim ve gençlerimiz hep önceliğim oldu. Eğitimin yanında bir konuya daha dikkat çekmek istiyorum. Eğitim tabi ki de önemli ama bizim iyi ve sosyal gençler yetiştirmemiz gerekiyor. Alanında nitelikli, kalifiye ve herkesin parmakla gösterdiği mühendisler, hukukçular kısacası hangi mesleği yaparsa yapsın iyi insan yetiştirmemiz gerekiyor. Çünkü her şeyin başı iyi insan olmaktan geçiyor.” dedi.

Çocuklarla Karşılaştığımda Kitap Okuyup Okumadıklarını Sorarım
Çocuklarla karşılaştığında genel olarak dersleri ile ilgili değil de kitap okuyup okumadıkları hakkında sohbet ettiğini aktaran Vali Yazıcı; “Ben Vali olarak okulları ziyaret ettiğimde ya da gençlerle karşılaştığımda hiçbir zaman derslerini sormam. Çocuklara kitap okuyup okumadıklarını sorarım. Bence bir çocuk kitap okuyorsa iyi bir öğrencidir ve başarıyı zaten yakalar. Dersinden kaç aldığını hiç sormam. Kitap okumuyorsak, kitap okuma alışkanlığımız yok ise başarı gerçekten zor. Kitap okuma alışkanlığı su gibi, ekmek gibi bizlerin de en önemli ihtiyaçlarındandır. Bu yüzden mutlaka ama mutlaka okuyan kişiler olmalıyız.” şeklinde konuştu.

Her Akşam 15-20 Dakika Kitap Okumadan Uyumayınız
Gençlere her akşam 15-20 dakika kitap okumaları tavsiyesinde bulunan Vali Yazıcı; “Birleşmiş Milletler tarından yapılan bir araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum. O araştırmaya göre 200’ün üzerinde ülkeden alınan verilere göre Japonlar yılda 25 kitap ile birinci sırada. Bu listede bizim verimiz maalesef çok kötü. Türkiye olarak 86’ncı sıradayız. Bu çok üzücü. Gençler, bizi bu ayıptan kurtarın. Son yıllarda ülkemizde okuma verileri yükselmeye devam ediyor. Sizlere tavsiyem her akşam 15-20 dakika kitap okumadan uyumayın. Ben Vali olarak kitap okumanızı ve dostlarınızdan biri mutlak kitap olmasını istiyorum. Konuşmamın sonuna gelirken sevgili gençler, gönlünüzden geçenler gerçek olsun. Hayatınızda arzu ettiğiniz her şeye ulaşmanızı diliyorum. Hem ailenize hem de ülkemize güzel katkılar sunacağınıza eminim. Tekrar anne ve babalar başta olmak üzere öğretmenlerimizi ve tabi ki şampiyonlarımızı tebrik ediyorum. Yolunuz bahtınız ve açık olsun.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından Vali Yazıcı, LGS 2023’de 500 tam puan alarak dereceye giren öğrencilere ödüllerini takdim edip, aileleri ve öğretmenleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.